sonuç bulundu
ARAMA SEÇENEKLERİ
 
Kategori
Fiyat Aralığı

Eser Sahibi
URUN_IDURUN_ADISATIS
   
SONUÇLAR
Üye Girişi  
 
0 262 324 89 34
Elektronik Ticarette Güvenlik

Elektronik ticarette alici ve satici birbirlerini görmeksizin is yaptiklarindan karsilikli olarak güvenin saglanmasi için ek bir takim önlemler almaya ihtiyaç duyarlar. Öncelikle alici ve satici taraflar birbirlerinin kimliklerinden emin olmak isterler. Iste bu ihtiyaç dijital imza ve dijital sertifikalarin gelistirilme nedenidir. Bunlar araciligiyla iki taraf birbirlerinin kimliginden emin olabilmektedi . Türkiye'de su anda dijital sertifikalar ile ilgili yasal altyapi henüz olusturulmadigi için alici tarafinda bulunan bireysel kullanicilar henüz dijital sertifika kullanmaya baslamamislar, satis yapan siteler de müsterilerine bunu sart kosmamislardir. Bu nedenle saticilar alicilarin kimliklerini kontrol edememektedirler. Ancak Garanti Bankasi'nin ödeme sistemini kullanarak Internet'ten satis yapmak isteyen firmalara bankamiz bu sarti getirmis ve böylece tüketicilerin alisveris yaptiklari sitenin kimligi ile ilgili kusku duymalarini önlemistir.

Elektronik ticarette güvenlik konusunda degerlendirilmesi gereken diger bir konu da alicilarin elektronik ticaret sitelerinden alisveris yapmak için vermek durumunda kaldiklari kredi karti vb. bilgilerin Internet üzerinden iletilirken üçüncü sahislarin eline geçmesi riskidir. Bilindigi gibi özellikle telefonla yapilan satislarda (gazeteye ilan vermek, katalog satislari vb) kredi karti numarasi ve son kullanma tarihi alisveris için yeterli olmaktadir. Bu yüzden bu bilgilerin korunmasi elektronikticaretin gelisimi için büyük önem tasimaktadir.

Ancak elektronik ticarette kredi karti bilgilerinin baskalarinin eline geçme riski günlük hayattakine göre çok daha azdir. Günlük hayatta ödeme yaparken kredi karti bir baskasina verilmekte, bu yüzden kredi kartinin üzerindeki bilgilerin gizliligi büyük oranda ortadan kalkmaktadir. Sanal alisveris hizmeti veren firmalar, kredi karti bilgilerinin güvenligi ve gizliligini saglamak için yaygin olarak SSL ve SET gibi güvenlik standartlarini kullanmaktadirlar. Kullanici, isyeri ve banka arasindaki veri akisi sirasinda bilgilerin sifrelenerek aktarilmasi esasina dayanan güvenlik sistemleri sayesinde bilgilerin baska bir kisinin eline geçmesi durumunda çözülebilmesi (yani kullanilabilmesi) önlenir. Böylece kart bilgilerinin gizliligi ve alisverisin güvenligi saglanmis olur. Garanti Bankasi sistemini kullanan firmalar müsterinin kredi karti bilgilerini göremezken Garanti Bankasi da yapilan alisverisin içerigini bilmez. Ayrica kredi karti sahiplerinin Internet üzerinde yapilan alisverislere de diger alisverisler gibi her zaman itiraz hakki vardir.